Loading...

دیوار مهربانی در اصفهان

زمان :۰۱ فروردین ساعت ۱۲:۰۰ تا ۱۲:۰۰ (اتمام زمان رویداد)


 

banner

 

 

 

دیوار مهربانی
دست رنج عده ایی مهربان
مراحل ساخت در دوم بهمن ماه 1394
اصفهان - طبقه زیرین پل وحید
http://www.isfahanfa.ir

 


 

 

بازتاب رسانه های جهان در مورد دیوار مهربانی در اصفهان

 

سی‌ان‌ان گزارش خود را درباره دیوار مهربانی در ایران که این روزها جهان را تحت تاثیر قرار داده، اینگونه آغاز کرد.

مردم ایران در کاری انسان دوستانه و بسیار خلاقانه در نقاط مختلف کشور دیوار های مهربانی ساخته اند، مردم به دیوار که روی آن شعار "اگر لازم نداری بذار اگر لازم داری بردار" نوشته شده است لباس هایی که لازم ندارند را قرار می دهند و بعضی هم آن ها را بر می دارند.

این ایده بسیار ساده و انسان دوستانه از مردم ایران بسیاری از رسانه های خارجی را شگفت زده کرده است.

 گزارش سی ان ان از دیوار مهربانی

دنبال چیزی هستید که ایمان به انسانیت را به شما پس بدهد؟! شاید این خبر این کار را انجام دهد. چون ایران در حال ورود به یک زمستان سرد است، مردم این کشور یک طرح نوآورانه ای برای گردم نگه داشتن بی خانمان ها ایجاد کرده اند.

این دیوار مهربانی که مردم به صورت رایگان روی آن لباس می گذارند کل کشور را در بر می گیرد.

پیام ساده است: "اگر لازم نداری بذار اگر لازم داری بردار". به گفته مقامات رسمی ایران 15 هزار نفر از مردم ایران بی خانمان هستند، یک سوم این مقدار را هم زنان تشکیل می دهند. از سال 2014 تاکنون اقتصاد ایران روبه بهبود است.

بعد از مدتی یکی از این دیوار ها توسط عابران پر از کت، پیراهن، کلاه و ... شد. کسانی که نیاز داشتند هم برای خود مقداری لباس بر میداشتند.

به گفته بی بی سی اولین دیوار مهربانی در مشهد ساخته شده و پس از آن به شهر های دیگر ایران مانند شیراز، ایلام و سیرجان رسیده است.

یک کمدین معروف ایرانی (جناب خان) هم در فیسبوکش پستی در این رابطه گذاشته و در آن نوشته: «تاکنون از دیوار مهربانی شنیده اید؟! اگر شهر شما چنین چیزی ندارد درست کردن آن بسیار آسان است. تنها چیزی که نیاز دارید یک دیوار است، چند چوب لباسی و رنگ. پس از شما این را در جهان منتشر خواهید کرد.»

گزارش فرانس 24 از دیوار مهربانی

"اگر لازم نداری بذار، اگر لازم داری بردار" این شعار "دیوارهای مهربانی"در ایران است.

ایده ساده است، مردم دیواری را در یکی از خیابان‌های شهر خود انتخاب می‌کنند. گاهی حتی برای اینکه کدام خیابان و کدام محله انتخاب شود در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر بحث و گفتگو هم می‌کنند. سپس چند گیره و جا لباسی و جاکفشی آنجا می‌گذارند. دیوار را رنگ و رخی می‌دهند و شعارشان را نیز آنجاها نمایان می‌کنند.

نقشه شهرهایی که تاکنون "دیوار مهربانی" در آنها ایجاد شده است، اگر در شهر شما هم این ایده اجرا شده است عکس آن را برای ما بفرستید تا ما نام شهر شما را نیز به نقشه اضافه کنیم

مردم می‌آیند و لباس‌هایی که لازم ندارند و یا حتی لباس‌های نو را آنجا می‌گذارند تا خیابان‌خواب‌ها و یا افراد نیازمند دیگر بتوانند آنها را بردارند و از آنها استفاده کنند.

فعالیت‌های انسان دوستانه در ایران از سنت‌هایی است که ریشه در فرهنگ این کشور دارد اما نسل جوان ایران با استفاده از شبکه‌های اجتماعی جنبه‌های جدیدی به این فرهنگ داده است. این‌گونه است که هر ساله در آستانه فصل سرما و یا سال نو ایده‌های جدید و جالبی برای فلسفه "کمک به دیگران"به ناگهان مد می‌شوند. چند سال پیش کار کردن در کنار کودکان کار و خیابان... سال گذشته کارزار خرید کاپشن برای کودکان نیازمندو ...؛ پایه تمامی این ایده‌ها: شبکه‌های اجتماعی. از بحث و گفتگو پیرامون ایده‌ها گرفته تا انتشار تصاویر نتایج کار.

اولین تصاویر از دیوار مهربانی چند ماه پیش در شبکه‌های اجتماعی از ایلام منتشر شد. سپس این ایده جالب به بسیاری از شهرهای ایران نیز سرازیر شد. از شهرهای بزرگ مانند شیراز و تبریز و کرمان تا شهرهای کوچک‌تر مانند تنکابن و مریوان، نکته جالب اینکه تهران هنوز وارد این بازی نشده است.

بر اساس آمارهای رسمی در تهران بیش از ۱۵ هزار خیابان خواب مرد و حدود ۱۵۰۰ خیابان خواب زن وجود دارند.

گزارش تلگراف از دیوار مهربانی

به علت سرمای زیاد، مردم ایران "دیوارهای مهربانی" ساخته اند که مردم به راحتی می توانند در آنجا لباس هایشان را برای بی خانمان ها بگذارند.

مفهوم آن آسان است؛ تعدادی چوب لباسی را در کنار دیواری که روی آن نوشته شده است "اگر لازم نداری بذار، اگر لازم داری بردار"
یک ایده دیگری هم به همین شکل در ایران وجود داشت، یخچال هایی قرار داشتند تا مردم برای بی خانمان ها در آن غذا بگذارند.

در یک کامنت فیسبوک نوشته شد: این یک طرح بسیار بزرگ است، امیدوارم در کل ایران پخش شود.

در کامنت دیگری هم نوشته شد: دیوار ها به ما فاصله را نشان می‌دهند، ولی در بعضی از خیابان‌های شیراز این دیوار ها ما را به هم نزدیک می کند.

 

 منبع : خبرآنلاینسفر به ناشناخته‌ها بدون هزینه حمل و نقل/ چگونه رایگان سفر کنیم؟

امتیاز : ۵ از ۵ - ۱ نفر
 • Avatar ProfileRate

  فرهادطهماسبی

  ۱۶ آبان

  سلام.درودبرشمامردم مهربان.
  درودبرشمامردم بخشنده.
  ای کاش این دیوارهمیشه پایدارباشه
  وهرکس میتونه خودش یک دیوارمهربانی داشته باشه.تشکر

تبلیغات +
اصفهان امروزفرهنگ و هنر
پیشنهاد ویژه +
جشنواره عکاسی ۶ ساعت ۶ عکس
رویداد خودت رو رایگان بســاز!
لوگواینماد ایران فالوگو ساماندهی ایران فالوگو وزارت فرهنگ و ارشادلوگو جشنواره وب و موبایلپلیس فتا