شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی‌های شکسته
آخرین یاداشت ها
شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران» شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران»آلبومی که رضا صادقی به مردم کرمانشاه تقدیم کرد آلبومی که رضا صادقی به مردم کرمانشاه تقدیم کردهمکاری محمدرضا شریفی‌نیا با یک کارگردان روحانی همکاری محمدرضا شریفی‌نیا با یک کارگردان روحانیعکس بازیگران ریست عکس بازیگران ریستبهترین خواننده و بهترین ترانه‌ساز سال انتخاب شدند بهترین خواننده و بهترین ترانه‌ساز سال انتخاب شدند«هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» مجوز ساخت گرفت «هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» مجوز ساخت گرفتهانیه توسلی و تیم اسکواش بانوان هنرمند + عکس هانیه توسلی و تیم اسکواش بانوان هنرمند + عکسپرفروش‌ترین فیلم‌های سینما در روزهای پایانی سال پرفروش‌ترین فیلم‌های سینما در روزهای پایانی سالرونمایی از پوستر یک فیلم آخرالزمانی در هالیوود رونمایی از پوستر یک فیلم آخرالزمانی در هالیوودعکس لیلا اوتادی در چادر قشقایی در حال نان‌ پختن عکس لیلا اوتادی در چادر قشقایی در حال نان‌ پختنحاتمی‌کیا در سرزمین هندوها حاتمی‌کیا در سرزمین هندوهافروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشور فروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشوریکی از عشق‌های محسن تنابنده در زندگی/ عکس یکی از عشق‌های محسن تنابنده در زندگی/ عکستوضیح افسانه پاکرو درباره سیگار کشیدنش + عکس توضیح افسانه پاکرو درباره سیگار کشیدنش + عکسمجید خراط‌ها پس از ماه‌ها تحمل بیماری کنسرت برگزار می‌کند مجید خراط‌ها پس از ماه‌ها تحمل بیماری کنسرت برگزار می‌کندمدیرکل دفتر موسیقی و ممنوع‌الفعالیتی حمید حامی مدیرکل دفتر موسیقی و ممنوع‌الفعالیتی حمید حامیعظمت ساخت «سلمان فارسی» سه برابر «مختارنامه» است عظمت ساخت «سلمان فارسی» سه برابر «مختارنامه» استماهور الوند در مراسم تشییع پیکر عمویش ماهور الوند در مراسم تشییع پیکر عمویشاز خطرناک‌ترین فیلم جشنواره فجر تا اثری پُر افسوس از خطرناک‌ترین فیلم جشنواره فجر تا اثری پُر افسوسچه تفاوتی میان نوازندگی خانم و آقا وجود دارد؟ چه تفاوتی میان نوازندگی خانم و آقا وجود دارد؟کنسرت موزیسین آلمانی برای نخستین بار در تهران کنسرت موزیسین آلمانی برای نخستین بار در تهرانمعرفی ۲ بازیگر جدید نوجوان در «سینما ستاره» معرفی ۲ بازیگر جدید نوجوان در «سینما ستاره»اعتراض شدیدالحن خانه موسیقی به تغییر دادن سرود «ای ایران» اعتراض شدیدالحن خانه موسیقی به تغییر دادن سرود «ای ایران»رامبد جوان و خبر بچه دار شدنش رامبد جوان و خبر بچه دار شدنشعکس | بازی عمو زنجیرباف الناز شاکردوست با لباس محلی عکس | بازی عمو زنجیرباف الناز شاکردوست با لباس محلیچرا کنسرت هوروش‌بند لغو شد؟ چرا کنسرت هوروش‌بند لغو شد؟عمو پورنگ و «بالش‌ها» جایگزین «کلاه‌قرمزی» می‌شوند؟ عمو پورنگ و «بالش‌ها» جایگزین «کلاه‌قرمزی» می‌شوند؟دلیل سانسور تبلیغات «جن زیبا» در تلویزیون چه بود؟ دلیل سانسور تبلیغات «جن زیبا» در تلویزیون چه بود؟برندگان جایزه جمالزاده مشخص شد برندگان جایزه جمالزاده مشخص شدگریم جدید مهدی سلطانی در سریال «خواب‌زده» سیروس مقدم گریم جدید مهدی سلطانی در سریال «خواب‌زده» سیروس مقدم
دیوار (شماهم رو دیوار بنویسید)
م نوشت عشقمی دوست دارم ولی مراقب ترانه هات باش به امید دیدار در پناه حق مهربان نوشت خیلی خوب بودطرفدار عشق جان نوشت مگه میشه تو رو دید وطرفدارت نشد بهنام نوشت عاشق صداتم محسن جون... نوشت زندگیم شده محسن hoseinم نوشت خیلی عالی عاشقتم صدات عالی ❤❤❤❤عاشقتممهمان نوشت عاااااااالیییییییی حرف نداریمهمان نوشت سلام همیشه بهترینیMelanie نوشت شما خیلی خوب هستیدمهمان نوشت عاشقتم عشقییویدا نوشت عشقیییی داداشمهدیه.ج نوشت فقط میتونم اینو بگم که همگی دیووونتیم دوست داریم مهمان نوشت فرزانه خیلی فیلم عالی بودآرمان وفادار نوشت عالی عاشقشممهمان نوشت عشقهههههههمهمان نوشت جونمهمان نوشت از نظر نظافت عالی است دکور بندی و صندلیها خوب و طراحی خوبی دارد فقط سانسها بطور کامل در سالنها نمایش داده نمی شود Selena نوشت من نتونستم به کنسرتش برم و خیلی ناراحتم که نرفتم عاشق بهنام بانی ام ولی حیف شد امروز ۲۵ تیر کنسرت بهنام بانیست Macani نوشت من از تهران تا یزد میخوام بیام فقط به عشق ماکانمهمان نوشت با تمام وجودم عاشقتممممم مریم نوشت عاشقتم خیلی خوبی خوشتیپمهمان نوشت عالیه صداتمهمان نوشت عشقسارینا نوشت مثل همیشه عالللییییی عاشقتم عاشق خودت و عاشق صدامحیا نوشت محسن عالییمهمان نوشت عالیبیتا نوشت خیلی زیبایی محسن یعنی من نمی رم زیبایی و صدات من می کشه پسر من عاشق ماشقتممینا مظفری نوشت عاشقم عاشقی عشق مادوتاس عاشقتم محسن مثل خودم پرسپولیسآیلین نوشت عالییییییییییییییییمهدیه نوشت عاشقتم

شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی‌های شکسته

محمدرضا | ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۱

این شهر شدیدا آلوده به صنعت را تنها با وصف های گردشگر پسند نمی توان تشریح کرد. نگاه باید متعادل و منصفانه باشد نه از عظمت اصفهان بکاهیم و نه به خاطر نگاه های احساسی از مشکلات پیچیده امروز آن غافل شویم . این جمله، توصیف اصفهان از زبان نگارنده کتاب شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی‌های شکسته است، کتابی که به گفته مولف، برای مطالعه و لذت است.

کتاب شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی‌های شکسته اثر جدید محمود فروزبخش، در سه بخش تالیف شده که حاوی 30 مقاله در جهت شناخت بیشتر و متفاوت تر شهر تاریخی اصفهان است. در این کتاب سعی شده فضایی ایجاد شود تا پژوهشگران کمی متفاوت تر به اصفهان نگاه کنند. 

به همین منظور گفت و گویی با محمود فروزبخش را با هم میخوانیم

  از چه زمانی به این فکر افتادید که این کتاب را بنویسید؟

اصفهان همیشه برای من منبع الهام و زمینه تفکر بوده است. این کتاب را در سال 95 نوشته ام. البته برخی از مقالات کتاب تا پیش از این در جراید منتشر شده بود آن مقاله ها را جمع آوری کردم و با نوشته ای اصلی دیگری که به آن اضافه کردم به آن نظم ویژه ای دادم و اکنون کتاب یک پیوستگی خاصی دارد. در برخورد با این کتاب با 30 مقاله پراکنده مواجه هستید اما در پیرنگ این نوشتارها یک وحدت نگاهی وجود دارد که سعی می شود با پرداختن به موضوعات مختلف به نویسنده منتقل شود. در این کتاب سعی شده است تا اصفهان در جنبه های مختلف و بیش از پیش معرفی شود و این کتاب تلاشی برای شناخت بیشتر اصفهان است.

منظورتان از نظم و وحدت این مقالات، چیست؟

معتقدم اصفهان هویتی واحد دارد که این هویت از زمان پیش از اسلام وجود داشته است و اسلام پذیری و فهم تشیع اصفهانی ها نیز بی تاثیر از این جوهر هویتی نبوده است. این نگاه وحدت آمیز تا دوران معاصر ادامه می یابد و دقیقا همین سنت اصفهانی ماست که به صورت بومی خود درگیر با مفاهیمی همچون تجدد می شود و نسبت ما و توسعه در آینده این شهر هم از همین رهگذر قابل بررسی است.

این نگاه خاص وحدت آمیز را مدیون و وامدار چه تفکری هستید؟

به مدت 5 سال در خانه مشروطه اصفهان فعالیت داشتم. آن جا بستری برای تفکر و مطالعاتم بود و در همان جا نگاه خاص من به شهر شکل گرفت. این نگاه دقیقا با سنت و تاریخ پیوند دارد و از طرفی دیگر از آینده هم غفلت ندارد. در زمان مقیم بودنم در خانه مشروطه آموختم که عمیق تر به مسائل اجتماعی نگاه کنم و از همین حیث نگاه هویت محور، برایم یک دغدغه ذهنی شد.
 

با این نگاه، عنوان گنبدهای فیروزه ای و کاشی های شکسته را چرا برای کتابتان انتخاب کردید؟

گنبدهای فیروزه ای که اشاره به همان تاریخ و عظمت فرهنگی اصفهان دارد. تاریخ و میراثی که ما از آن جدا نیستیم و در تمامی تحلیل ها باید آن را به صورت زنده لحاظ کنیم. کاشی های شکسته هم حکایت خاص خود را دارد. همیشه وقتی از سر در بیمارستان خورشید رد می شوم چشمم به گنبد مسجد امام (ره) می افتد، از کودکی به یاد دارم دور این گنبد داربست کشیده شده است و کاشی های آن را مرمت می کنند. روزگار ما روزگار همین کاشی های شکسته بود. از طرف دیگر اگر کسی اصفهان امروز را تنها به گنبدهای فیروزه ای بشناسد و فقط بخواهد این چیزها را تحسین کند از حقیقت شناخت اصفهان بازمانده است. زیرا این شهر شدیدا آلوده به صنعت را تنها با وصف های گردشگرپسند نمی توان تشریح کرد. نگاه باید متعادل و منصفانه باشد نه از عظمت اصفهان بکاهیم و نه به خاطر نگاه های احساسی از مشکلات پیچیده امروز آن غافل شویم.

آقای محسن حسام مظاهری برای کتاب شما مقدمه نگاشته اند.

از ایشان درخواست کردم برای این کتاب مقدمه ای بنویسند و ایشان نیز بعد از خواندن آن، از کار خوششان آمد و به بنده لطف کردند و مقدمه خوبی برای کتاب نوشتند. آقای مظاهری اگر چه نگاه های جامعه شناسانه دارند، اما خودشان را به دیدگاه های کلاسیک و آکادمیک صرف محدود نکرده اند. به آقای مظاهری گفتم علت این که می خواهم شما برای این کتاب مقدمه بنویسید همین روحیه شماست که من آن را خیلی دوست دارم. 

فرآیند ممیزی کتاب چگونه بود؟ 
خوشبختانه از محتوای کتاب کاسته نشد، اما فرآیند ممیزی بسیار طولانی بود. این موضوع دلگیر کننده بود مگر ممیزی یک کتاب چقدر باید طول بکشد؟ با این حال کتاب به نمایشگاه امسال رسید.

در نمایشگاه تهران از این کتاب رونمایی شد؟ 
  ناشر کتاب بر این عقیده بودند که رونمایی کتاب در رویدادی مثل نمایشگاه کتاب تهران دیده نمی شود اما قول معرفی کتاب را در موقعیت مناسب دیگری داد د تا اساتید در فرصتی جداگانه بتوانند نظراتشان را بیان کنند. امیدوارم این کتاب مورد توجه کسانی که می خواهند نگاه تحلیلی به اصفهان داشته باشند، قرار گیرد و فکر می کنم برخی از نویسندگان جوان در آینده این سبک را به روش های خاص خودشان ادامه دهند.

منبع: ایسنا

امتیاز : ۰ از ۵ - ۰ نفر
    تبلیغات +
    اصفهان امروزفرهنگ و هنرIranFa Ads
    پیشنهاد ویژه +
    جشنواره عکاسی ۶ ساعت ۶ عکس
    لوگواینماد ایران فالوگو ساماندهی ایران فالوگو وزارت فرهنگ و ارشادلوگو جشنواره وب و موبایلپلیس فتا