پارادوکس اسپویلر چیست؟


دوشنبه 21 خرداد 97 آخرین قسمت سریال محبوب شهرزاد پخش خواهد شد. حدس های زیادی در مورد پایان این سریال و سرنوشت شخصیت های اصلی آن زده می شود. شما از آن دسته افرادی هستید که در سایت ها و تالارهای گفتگوی مختلف جستجو می کنید تا پایان احتمالی سریال را زودتر بفهمید و یا دوست دارید منتظر بمانید و روزی که قسمت آخر پخش می شود متوجه این موضوع شوید؟

یکی از اصطلاحات معروف در مباحث سینمایی، اصطلاح اسپویلر است. اسپویلر یعنی لو رفتن داستان و اسپویلر کردن یعنی لو دادن داستان. برخی از افراد دوست دارند تا پیشاپیش انتهای یک داستان را بدانند ولی خیلی از افراد نیز با این استدلال که لو رفتن داستان، لذت و هیجان غافلگیر شدن را خواهد گرفت، به هیچ وجه نمی خواهند داستان برایشان لو برود.

نتایج پژوهشی که در ژورنال بسیار معتبر Psychological Science چاپ شده نشان می دهد که دانستن پایان داستان نه تنها آسیبی به تجربه فرد از خواندن داستان وارد نمی کند، بلکه باعث می شود تا فرد لذت بیشتری نیز کسب کند؛ این موضوع به پارادوکس اسپویلر معروف است. دلیل این موضوع این است که دانستن پایان داستان باعث می شود تا فرد با خیال راحت به جزئیات دیگر داستان توجه کند و فهم عمیق تری نسبت به کل داستان پیدا کند و در مجموع حس خوبی نسبت به آن داشته باشد.

  جمع‌بندی
1) در تائید نتایج این پژوهش می توان به محبوبیت فیلم هایی که از روی رمان ها ساخته می شوند اشاره نمود (داستان این فیلم ها از قبل معلوم است). منطق بازسازی فیلم های قدیمی نیز بر همین موضوع استوار است و یا دیدن چندباره یک فیلم هم تائیدی بر یافته های این مطالعه می باشد. 
2) نتایج پژوهش فوق شاید در همه ژانرهای سینمایی صادق نباشد. به ویژه در فیلم های با پایان های بسیار غیرمنتظره، لو رفتن داستان لذت آن غافلگیری بزرگ را خواهد گرفت. تصور کنید از قبل، پایان فیلم هایی نظیر :

Se7en(1995
The Usual Suspects (1995
Fight Club (1999
Memento (2000
Prisoners (2013
Forushande (2016
را می دانستید، در اینصورت آیا باز هم با دیدن فیلم آن لذت را کسب می کردید؟
3) نتایج پژوهش دیگری نشان می دهد که افرادی که تمایل زیادی به فکر کردن ندارند و به مسائل به صورت سطحی نگاه می کنند، لو رفتن داستان ها را دوست دارند؛ اما افرادی که اهل فکر و تحلیل های پیچیده هستند، از پایان های غافلگیرکننده لذت می برند.
4) خیلی از سایت ها به منظور افزایش بازدید، اقدام به لو دادن داستان فیلم ها می کنند؛ اما چرا برخی از افراد میل به اینکار دارند؟ برای آنها که منفعتی ندارد. به نظر بنده این سوال سه پاسخ می تواند داشته باشد. اول اینکه ممکن است این افراد واقعا قصدی از انجام این کار نداشته باشند و شیطنت و یا منفعتی در کار نباشد. دوم ممکن است برای خود-ابرازی این کار را انجام دهند؛ به این مفهوم که نشان دهند آنها هم بیننده و طرفدار این فیلم و سریال هستند و از شما زودتر هم آن را دیده اند و پاسخ سوم هم اینکه ممکن است این افراد نوعی سادیسم داشته باشند و با لو دادن داستان و دیدن ناراحتی دیگران لذت ببرند.
5) شما در دسته کدام افراد قرار می گیرید؟ لو رفتن داستان را دوست دارید یا نه؟ از افرادی هستید که داستان را لو می دهید؟ هدفتان از این کار چیست؟

دکتر رضا صالح زاده/ برگرفته از کانال مدیریت و روانشناسی

امتیاز : 0 از ۵ - 0 نفر
تبلیغات +
اصفهان امروز فرهنگ و هنر Roogle - روگل!
پیشنهاد ویژه +
کنسرت محمد علیزاده
لوگواینماد ایران فا لوگو ساماندهی ایران فا لوگو وزارت فرهنگ و ارشاد لوگو جشنواره وب و موبایل پلیس فتا