آقای افخمی! این جا دیگر حریم ادبیات است
آخرین یاداشت ها
شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران» شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران»آلبومی که رضا صادقی به مردم کرمانشاه تقدیم کرد آلبومی که رضا صادقی به مردم کرمانشاه تقدیم کردهمکاری محمدرضا شریفی‌نیا با یک کارگردان روحانی همکاری محمدرضا شریفی‌نیا با یک کارگردان روحانیعکس بازیگران ریست عکس بازیگران ریستبهترین خواننده و بهترین ترانه‌ساز سال انتخاب شدند بهترین خواننده و بهترین ترانه‌ساز سال انتخاب شدند«هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» مجوز ساخت گرفت «هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» مجوز ساخت گرفتهانیه توسلی و تیم اسکواش بانوان هنرمند + عکس هانیه توسلی و تیم اسکواش بانوان هنرمند + عکسپرفروش‌ترین فیلم‌های سینما در روزهای پایانی سال پرفروش‌ترین فیلم‌های سینما در روزهای پایانی سالرونمایی از پوستر یک فیلم آخرالزمانی در هالیوود رونمایی از پوستر یک فیلم آخرالزمانی در هالیوودعکس لیلا اوتادی در چادر قشقایی در حال نان‌ پختن عکس لیلا اوتادی در چادر قشقایی در حال نان‌ پختنحاتمی‌کیا در سرزمین هندوها حاتمی‌کیا در سرزمین هندوهافروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشور فروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشوریکی از عشق‌های محسن تنابنده در زندگی/ عکس یکی از عشق‌های محسن تنابنده در زندگی/ عکستوضیح افسانه پاکرو درباره سیگار کشیدنش + عکس توضیح افسانه پاکرو درباره سیگار کشیدنش + عکسمجید خراط‌ها پس از ماه‌ها تحمل بیماری کنسرت برگزار می‌کند مجید خراط‌ها پس از ماه‌ها تحمل بیماری کنسرت برگزار می‌کندمدیرکل دفتر موسیقی و ممنوع‌الفعالیتی حمید حامی مدیرکل دفتر موسیقی و ممنوع‌الفعالیتی حمید حامیعظمت ساخت «سلمان فارسی» سه برابر «مختارنامه» است عظمت ساخت «سلمان فارسی» سه برابر «مختارنامه» استماهور الوند در مراسم تشییع پیکر عمویش ماهور الوند در مراسم تشییع پیکر عمویشاز خطرناک‌ترین فیلم جشنواره فجر تا اثری پُر افسوس از خطرناک‌ترین فیلم جشنواره فجر تا اثری پُر افسوسچه تفاوتی میان نوازندگی خانم و آقا وجود دارد؟ چه تفاوتی میان نوازندگی خانم و آقا وجود دارد؟کنسرت موزیسین آلمانی برای نخستین بار در تهران کنسرت موزیسین آلمانی برای نخستین بار در تهرانمعرفی ۲ بازیگر جدید نوجوان در «سینما ستاره» معرفی ۲ بازیگر جدید نوجوان در «سینما ستاره»اعتراض شدیدالحن خانه موسیقی به تغییر دادن سرود «ای ایران» اعتراض شدیدالحن خانه موسیقی به تغییر دادن سرود «ای ایران»رامبد جوان و خبر بچه دار شدنش رامبد جوان و خبر بچه دار شدنشعکس | بازی عمو زنجیرباف الناز شاکردوست با لباس محلی عکس | بازی عمو زنجیرباف الناز شاکردوست با لباس محلیچرا کنسرت هوروش‌بند لغو شد؟ چرا کنسرت هوروش‌بند لغو شد؟عمو پورنگ و «بالش‌ها» جایگزین «کلاه‌قرمزی» می‌شوند؟ عمو پورنگ و «بالش‌ها» جایگزین «کلاه‌قرمزی» می‌شوند؟دلیل سانسور تبلیغات «جن زیبا» در تلویزیون چه بود؟ دلیل سانسور تبلیغات «جن زیبا» در تلویزیون چه بود؟برندگان جایزه جمالزاده مشخص شد برندگان جایزه جمالزاده مشخص شدگریم جدید مهدی سلطانی در سریال «خواب‌زده» سیروس مقدم گریم جدید مهدی سلطانی در سریال «خواب‌زده» سیروس مقدم
دیوار (شماهم رو دیوار بنویسید)
Asal نوشت عاشقتم محسن... نفسسسسسسسمی... موفرفری جانممم... خدا بخواد مال خودمی⁦;-)⁩مهمان نوشت عالیمهدیه نوشت دمت گرم محسن منو رفیقام عاشقتیم اهنگات فوق العادستمهمان نوشت عاشق آهنگاتیممحمدرضا نوشت بهنام صفوی در گذشت. روحش شاد بادعلی یاسینی نوشت این نظر رو فقط به اقای یاسینی میدم Mehry نوشت خیلی عالی دیشب کلی خندیدیمsara نوشت وایییییییمصطفی نوشت وقتی نام جمالزاده را روی جشنواره ات می گذاری داور جشنواره ات باید علی دهباشی ویراستار آثار جمالزاده باشد نه علی خدایی که با آثار جمالزاده بکلی بی گانه استفرهاد نوشت عاااالی دیشب رفتیم کلی خندیدیممهمان نوشت بی معنی مهمان نوشت محسن جاننننننن عااااااااشششششششققققققققتتتتتتتتملاله نوشت عالي من با اين که اصفهاني نيستم امابه اندازه همه عمرم خنديدم.ممنون فرزانه ملازاده نوشت سلام عزیزم فدای صدای توبشم مثل همیشه تکی،یاشااااااا،سلطااااان،عاشققفققتمفرزانه ملازاده نوشت عالی بودمثل همیشه ممنونفرزانه ملازاده نوشت عالی بودمثل همیشه ممنونیه دختر ملوانی نوشت ماکان بند یه گروه فوق العادس هم امیر مقاره و هم رهام هادیان صداشون یه طرف تیپ و قیافه و......شون یه طرف دیگه ماکان بندSajad نوشت عالی هرچی بگم کم گفتممهمان نوشت واقعا من عاشققققققققق آهنگ های توامممممهمان نوشت واقعا من عاشققققققققق آهنگ هایاتممهمان نوشت واقعا من عاشق آهنگ خانمنیلگون نوشت وای محسن عالللللیییییییی عشقهارغوان نوشت واقعا عای میخونیSari macani نوشت Greatحوریا نوشت منم که آخرش نفهمیدم ☹️ چی ب چیه ولي کاش فصل چهارم درست بشه با همون بازیگرا و رسیدن همیشگی قباد و شهرزاد ن فرهاد وووعمهمان نوشت من دختر هستم و عاشق محسن ابراهیم زاده هستمدلارام نوشت عاشق ماشقتیم بهترینمهمان نوشت عاشقتم بهترین خوانده دنیا و بهترین پسر رزا سیادتان نوشت من عاشق محسن ابراهیم زادم میخوام برم کنسرتشو که الان شیرازیم و میتونم برم سالن حافظ داخل مرداد بعد هر چی به این شماره بالا زنگ می زنم هیچ کس جوابمو نمیده یک راهنمایی لطفاژینو فتاحی نوشت عاااااااااااالی

آقای افخمی! این جا دیگر حریم ادبیات است

سپیده | ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۰

فرنگیس شنتیا 

خود را مهندس خواندن و دیگران را عمله فرض کردن، شاهد پشت شاهد ردیف کردن برای اثبات همجنس‌گرایی صادق هدایت و پولدار و شکم سیر خطاب کردن افرادی که بر چنین اظهار نظری خرده می‌گیرند، چکیده آن بخش از گفت‌وگوی  بهروز افخمی با خبرگذاری است که به صادق هدایت مربوط می‌شود .

او چندی پیش روی آنتن زنده صدا و سیما  با استناد به این که در داستان‌های صادق هدایت زنان یا نفرت‌انگیز هستند یا رقت‌انگیز ویا اثیری ، این نویسنده  سوررئالیسم را فردی همجنس خواه و همجنس گرا دانست .  

افخمی چنان اصرار و پافشاری نامعلومی بر اثبات این ادعای خود دارد که به تازگی در گفت و گویی که با داشت همه منتقدان این ادعا را از دم تیغ راند و از آن ها به عنوان اراذل و اوباش یاد کرد.  

او در دفاع از نگرش خود نسبت به صادق هدایت گفت :‌ حالا دیگر فکر می کنم عده ای که اگر از آنها بخواهیم اسم صادق هدایت را بنویسند باید کپی، پیست کنند وگرنه ممکن است غلط املایی داشته باشند، فکر کردند که با این قضیه تفریح کنند و وارد بحث شوند. به‌قول معروف وقتی یک مهندس حرف می زند یک عمله نباید دخالت کند و حرف زیادی بزند. باید گوش کند و بگوید نمی فهمم که خب، در همین نفهمی بماند…!

افخمی در ادامه توجیهات خود به این هم اشاره کرد که کسانی هم که اهل ادبیات هستند این مطلب را (درباره صادق هدایت)می‌دانند برای همین هم هیچکس که سرش به تنش بیارزد درباره آن اظهارنظر نکرد!

البته این کارگردان دیروز و مجری امروز به این نکته هیچ اشاره ای نکرد که تریبون های رسمی جایی برای وزیدن بادهای ناموافق نیست که اگر بود این همه اساتید لب فرو بسته بی نشان  و  محو شده در جار و جنجال های پوک و پر زرق و برق مجالی می یافتند تا یادآور شوند که  تاویل کلام به معنای پرداختن تک بعدی به وجوه جنسی و کاملا شخصی  مولف  و ردیف کردن چند شاهد عینی ماجرا نیست بلکه هرمنوتیک ادبی هنر فهمیدن است آن هم فهمیدنی عاری از علاقه های ذهنی و پیش داوری های مفسّر. به وی‍ژه آن که در هرمونتیک نوین حتی پا از این هم فرا گذاشته می شود و    اندیشمندی چون رولان بارت ،‌ مقوله ای با عنوان مرگ نویسنده را پیش می کشد و این جاست که بحث  عدم قطعیت معانی در متون به میان می آید و اینکه ذهن انسان متغیر است و مفاهیم نهفته در متون، هرگز ثابت و پایدار نیستند؛ همانگونه که سنجش های تطبیقی و دانشگاهی نیز بر این سیّالیت ذهنی هدایت دلالت دارد. سیالیتی در دو راهی عشق های زمینی و ماورایی که تصویری دو گانه را از زن ترسیم می کند  و تا جایی پیش می رود که احمق‌ها و رجاله‌هایی  که خوب می‌خوردند، خوب می‌خوابیدند ، را به چالش می کشد.  تصویری که هیچ ارتباط معنادار و قابل فهمی با ژانرهای تیپا خورده و پیش پا افتاده امروزی و غش و ریسه رفتن و لوده بازی های سن پترزبورگی ندارد.

آن تصویری که ما در ادبیات از زن سراغ داریم،  تصویری است کنشگر و فعال به بلندای شاهنامه و به راز آلودگی زن اثیری هدایت و این تاریخ سترگ را نمی توان در تفکرات قالبی سینمای آلوده به کلیشه های جنسیتی جا داد و درباره آن چنین سطحی ، چنین نازل و چنین غیرآکادمیک حکم داد.

اما چه می شود کرد که ذهن متمایل به کاراکترهای کمدی مبتنی بر دیالوگ های نازل تمایلی نخواهد داشت که از پوسته به عمق نقب بزند و یک برچسب به عنوان کشف و شهود ذهنی می چسباند و سراغ ابژه ی بعدی می رود.

به هر حال کالبد نیمه جان و بی‌قیل و قال و بی‌رسانه  ادبیات، سال‌هاست که زیر سایه  بلندگو به‌دست‌ها در حال لگدمال شدن است و صدایش درنمی‌آید. هر چند که که ذات اندیشه، همین وقار است و بی‌صدایی  نه پشتک و وارو انداختن و تئوریسین هر جنبه از وجوه زندگی شدن!

امتیاز : ۰ از ۵ - ۰ نفر
    تبلیغات +
    اصفهان امروزفرهنگ و هنر
    پیشنهاد ویژه +
    جشنواره عکاسی ۶ ساعت ۶ عکس
    لوگواینماد ایران فالوگو ساماندهی ایران فالوگو وزارت فرهنگ و ارشادلوگو جشنواره وب و موبایلپلیس فتا