درباره فیلم سیمین


شب گذشته سینما چهارباغ میزبان فیلم سیمین بود، فیلمی که با نشان دادن دغدغه این روز های مردم اصفهان توانست با استقبال بی نظیر مردم مواجه شود. سیمین نه برای کودکان و نه درباره کودکان است، اما در این جشنواره با استقبال روبرو شده است.

فیلم سیمین به کارگردانی مرتضی آتش زم زم در میان زمزمه های مردم اصفهان اکران می شود، آنجا که می گویند خدا لعنتشان کنند؛  آنجا که تصویر قنات ها را می بینند و افسوس می خورند و در لحظه ای حتی وای هم از میان لب‌هایشان خارج شد جایی که از اصفهان فقط بیابانی مانده که از بالا می توان دید.

سیمین فیلم تاثیر گذاری است، اما نمی توان آن را تنها با حضور یک کودک که در آن نقش آفرینی می کند به عنوان یک فیلم کودک قلمداد کرد. این فیلم ژانری اجتماعی دارد و می تواند نه تنها دغدغه مردم اصفهان بلکه دغدغه مردم ایران را به گوش مسئولین برساند، اما اگر در جای خود و در فضای خود اکران شود.

سیمین یک فیلم دغدغه‌مند است

مرتضی آتش زم زم با بیان اینکه مردم از این فیلم به این دلیل استقبال کردند چون درد خودشان را بیان می کند، اظهار کرد: من چند سال است که درگیر مستندی درباره خشکی رودخانه و تبعاتی که در پی داشت هستم و این درد را مستقیم و غیر مستقیم حس کردم و سعی کردم آن را انعکاس دهم و این انعکاس دادن باعث شد مردم آن را دوست داشته باشند.

کارگردان فیلم سیمین ادامه داد: اصفهان فضای عجیبی دارد و آنقدر که باید به این موضوع اهمیت داده نمی شود، شعار می دهند ولی عمل نمی کنند. من برای این فیلم با اتاق بازرگانی و ارگان های دیگر صحبت کردم تا کمک های لازم برای ساخت فیلم به من شود، اما نتیجه ای نداشت و فقط در مصاحبه ها می گویند می خواهیم اصفهان را به قطب فیلم سازی در کشور تبدیل کنیم. 

وی با بیان اینکه وظیفه داشتم که واقعیتی از اصفهان را به تصویر بکشم، گفت: مردم فکر می کنند اصفهان استانی است که از بودجه ملی برخوردار است و به‌خاطر همین نگاه خوب و مثبت باعث شد که ۵۰ کیلومتر فراتر را هم نشان دهیم تا ببینند که اصفهان فراتر از سی و سه پل می تواند بدتر از سیستان و بلوچستان هم باشد.

آتش زم زم افزود: قشر کشاورز ما حدود ۱۰ سال  است که کشت نکردند، قشری که فقط کشاورزی بلدند و بیمه هم ندارند تا بتواند شرایط زندگی را فراهم کند و وقتی چنین دغدغه ای در شهر من وجود دارد وظیفه من به عنوان یک هنرمند این است که آن را بیان کنم.

کارگردان فیلم سیمین با بیان اینکه به حمایت مردم نیاز داریم، اظهار کرد: من به مخاطب عام فکر نکردم و سیمین یک فیلم دغدغه‌مند است و آدم های فرهنگی آن را می بینند و امیدوارم مسئولین آن را ببینند و تاثیر خود را بگذارد و یک فکری به حال شهر و رودخانه بکنند.

وی با بیان اینکه کشور ما از تمدنی بر خوردار بود که هر شهر حق آبه خود را داشته است، افزود: گاهی یک فرد می آید و به اندازه یک روستا آب دزدیده و کسی هم نیست جلو آن را بگیرد و با طرح طوبا و طرح های مختلف روستا ها رو خشک کردند و اگر بخواهند می توانند رودخانه را یک شبه جاری کنند.
 

امتیاز : 0 از ۵ - 0 نفر
تبلیغات +
اصفهان امروز فرهنگ و هنر Roogle - روگل!
پیشنهاد ویژه +
کنسرت موسیقی ایرانی برای کودک ایرانی
لوگواینماد ایران فا لوگو ساماندهی ایران فا لوگو وزارت فرهنگ و ارشاد لوگو جشنواره وب و موبایل پلیس فتا