درباره فیلم سینمایی اردک لی


داستان درباره کودکان مدرسه ای به نام «هدایت» در شهر تهران و در دوران پهلوی است. گونه این فیلم تراژدی و نوع تصویربرداری و اتالوناژ فیلم، سیاه سفید است. اتفاقات قصه در دوران پهلوی رخ می دهد. تعدادی دانش آموز مدرسه ای با سرهای تراشیده با کاپشن و شلوار پشمی خاکستری رنگ، شخصیت های محوری فیلم را تشکیل می دهند که در طرز پوشش بی شباهت با کره ای ها نیستند. در این فیلم شیطنت های کودکانه در ردیف آخر کلاس درس به آزار و اذیت های سطح شهر کشیده شده است.

در سکانسی از  فیلم شاهد ورود دانش آموزی جدید به کلاس هستیم. در حالیکه به علت جثه کوچک و نام خانوادگی اش مورد تمسخر و آزار دیگر دانش آموزان قرار می گیرد.

نام و نام خانوادگی این دانش آموز «بایرام اردک لی» است. اردک لی نام روستایی در تبریز است که آداب و رسوم  بسیار زیبایی دارند که در انتهای فیلم به آن اشاره می شود. بایرام با پدر خود برای مداوای مادرش به تهران می آیند و در تهران مشغول تحصیل می شود. مادرش نیز به بیمارستان منتقل می شود. در بیمارستان دکتر با نشان دادن نام خانوادگی خود به نام دکتر «بزغانی» به پدر نشان می دهد که او نیز فامیل عجیب و غریبی دارد و داستان تحقیر شدن خود را در کودکی نقل قول می کند؛ از معلم دوران کودکی خود می گوید. از این که همه افراد دارای نقطه ضعف هستند ولی این نقطه ضعف ها نباید جلوی اهداف و آینده شان را بگیرد. بایرام تحت تاثیر قرار می گیرد و روند زندگی خود را با امید ادامه می دهد.

این فیلم لایه های روانشناسی و علوم تربیتی دارد. در شرایطی که پسر نامادری دارد، دچار عقده ی حقارت شده و این فرآیند او را تحت الشعاع قرار  می دهد. این در حالی است که در آینده و زمانی که به مدرسه می آید، آن را به صورت تحقیر کردن دیگران انعکاس می دهد.

در این میان دکتر با صحبت های هوشمندانه ای که با بایرام می کند، سعی دارد که از شکل گیری این اختلال و آسیب روانشناسانه در بایرام جلوگیری کند. همانگونه که خود در زمان کودکی، توسط صحبت های معلم خویش، از تحت تاثیر قرار گرفتن این اختلال جلوگیری کرده است.

اهمیت مساله علوم تربیتی و تاکید بر آن در خانواده، برداشتی است که از این فیلم می شود. بر این اساس خانواده ها باید با آگاهی نسبی از این علم، فرزندان خود را از کودکی به درستی هدایت کنند.

مجيد بديع زاده / عضو گروه مطالعات میان رشته ای

امتیاز : 0 از ۵ - 0 نفر
تبلیغات +
اصفهان امروز فرهنگ و هنر Roogle - روگل!
پیشنهاد ویژه +
کنسرت موسیقی ایرانی برای کودک ایرانی
لوگواینماد ایران فا لوگو ساماندهی ایران فا لوگو وزارت فرهنگ و ارشاد لوگو جشنواره وب و موبایل پلیس فتا