نقد و بررسی فیلم اتاق تاریک


وح الله حجازی کارگردان فیلم‌هایی از قبیل زندگی مشترک آقا و خانم میم، زندگی مشترک آقای محمودی و بانو و تله فیلم‌های «ستاره» و «سپیده» با دغدغه‌هایی همچون زندگی زناشویی،آزارجنسی کودکان و تربیت آن‌ها، تأثیرات اجتماع بر روان کودکان معضلات آن، با ساخت اتاق تاریک باز هم سعی در آگاه‌سازی جامعه درباره این موضوع دارد.

“اتاق تاریک” ماجرای کودکی است که با پدر و مادری که خود دائماً به مشاجره می‌پردازند، زندگی می‌کند. ساره بیات و ساعد سهیلی به خوبی نقش خاکستری پدر و مادر امیر را ایفا کرده‌اند.

به تقل از ایسنا- در نشست خبری این فیلم، در سی و یکمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان روح‌الله حجازی، آزیتا محمدی، گودرزی و تعدادی از عوامل و بازیگران این فیلم در کنار مردم به نقد و بررسی فیلم پرداختند.

این فیلم در همان ابتدایی‌ترین سکانس‌ها، طرح مسئله می‌کند که آن کودک‌آزاری است.

گودرزی - یکی از منتقدان حاضر در سالن - با اشاره به اهمیت ساخت چنین فیلم‌هایی گفت: اتاق تاریک به خوبی ذهن مخاطب را درگیر می‌کند و به این موضوع اشاره دارد که آزار جنسی تنها برای دختران نیست. تلنگری که حجازی در ابتدای فیلم به مخاطب می‌زند، بسیار زیرکانه و زیباست.

حجازی کارگردان این فیلم ضمن ابراز خرسندی بابت نظر مثبت مخاطبان و اکران اتاق تاریک در جشنواره کودک گفت: همه می‌دانند که در یک فیلم صد دقیقه‌ای، نمی‌توان هم به طرح مسئله پرداخت و هم به خوبی به پاسخ واضحی رسید.گرچه من سعی کرده‌ام پاسخی به پرسش اصلی که علت وجود چنین ناهنجاری‌هایی است را بدهم. در اتاق تاریک به مسئله‌ای که در جامعه ما تابو است پرداخته‌ایم، به خصوص برای پسر در جامعه ما، این مسئله کمتر باز شده است.

گودرزی با اشاره به اینکه سینمای ما روی مسائل این چنینی تمرکز کمتری دارد، افزود: در دوره‌ای که شخصیت کودک شکل می‌گیرد، آموزش خانواده‌ها بسیار مؤثر است. در همان سکانس‌های ابتدایی اتاق تاریک به خوبی به رابطه نادرست پدر مادر با یکدیگر اشاره شده است که می‌توان گفت ریشه بسیاری از مشکلات همین رفتارها است.

فیلم اتاق تاریک، برخلاف دیگر کارهای آقای حجازی دارای شخصیت‌های محدودی است و این کار را برای کارگردان و برای درام پردازی سخت می‌کند.

در ادامه آزیتا محمدی،پزشک روانشناس و کارشناس فیلم با اشاره به اینکه اتاق تاریک دو پیام مهم دارد گفت: آموزش کودک به جهت اینکه اندام خصوصی کجا است و مسائل خیلی سطحی که در بخش خود مراقبتی کودک هستند کافی نیست. طیف آزار جنسی از دیدن و شنیدن تا آزار فیزیکی، بسیار گسترده است و همان‌طور که در فیلم هم دیدیم با وجود آموزش‌های داده شده به امیر، دیدن و شنیدن برای او اتفاق افتاد که مسئله‌ای مهم است.

چالش بسیار مهمی که در این فیلم به نمایش کشیده شده این است که آزار جنسی فقط توسط مردان برای دختران اتفاق نمی‌افتد، پسران هم می‌توانند مورد آزار قرار گیرند و حتی زنان می‌توانند آزارگر جنسی باشند. در اصول خود مراقبتی این‌ها دو پیش فرض بسیار اساسی هستند که در این فیلم به‌خوبی به آن پرداخته شده است. به طور کلی اگر فرزند در بستر یک رابطه امن و ایمن با خانواده باشد می‌توان از چنین ناهنجاری‌هایی جلوگیری کرد. غفلت پدر و مادر از کودک به‌خوبی دیده می‌شود. مادری که مترجم زبان فرانسه است و تمرکز زیادی روی گل‌ها، موبایل و دیگر مسائل گذاشته که بچه کاملاً رها باشد.

محمدی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش‌ها از who سالانه بیش از پنج میلیون کودک مورد تعرض جنسی قرار می‌گیرند که متأسفانه بین ۱۴ تا ۱۷ درصد آن‌ها فوت می‌شوند و این مسئله‌ بسیار مهمی است.

حجازی با اشاره به اینکه این اتفاق در کودکی برای پدر امیر رخ داده است، گفت: ترس از خاطره‌ای که در ذهن پدر امیر وجود دارد باعث شده است که نتواند در شرایط مشابه برای فرزندش، تصمیم درستی بگیرد. در جایی از فیلم امیر از پدرش می‌پرسد: بابا انعکاس چیه؟ و پدر پاسخ می‌دهد: یه نوری میتابه به چیزی بعد یه چیزی یه جای دیگه روشن میشه. و تمام پیام این فیلم در این جمله خلاصه می‌شود.

حجازی با اشاره به اینکه حتی کشیدن لپ کودکان اگر باب میل آن‌ها نباشد نیز آزار جنسی محسوب می‌شود، ادامه داد: آزار کودک حتی کلامی هم می‌تواند باشد. در شرایطی که برای امیر اتفاق افتاده، حتماً راه حل این است که خانواده به روانشناس مراجعه کند، ولی می‌بینیم با اینکه خانواده‌ای متوسط بودند، ولی برای طرح این مشکل به روانشناس مراجعه نمی‌کند. به جای آن، پیگیری‌های پدر از طریق ناگهانی رفتن به شهربازی و پرس و جو از کودک شروع می‌شود.

محمدی در ادامه صحبت‌های کارگردان افزود: در فرزند پروری حقوق کودک نادیده گرفته می‌شود، در جایی از فیلم مادر به خاطر شب ادراری کودک او را مورد خشونت قرار می‌دهد و از جای دیگر نه تنها با فرزند خویش بلکه با فرزند سرایدار افغان ساختمان هم مهربان است.

وی گفت: اگر کودک در خانواده‌ای با دلبستگی ایمن با دانش پدر و مادر جهت مهارت‌های تقسیم هیجانی رشد کند بسیار مؤثر است. در اتاق تاریک می‌بینیم امیر هیچ جایی اجازه صحبت کردن ندارد. پس چگونه می‌توان از کودکی که بلد نیست احساساتش را بروز دهد و دارای والده ناتوانی است که حتی در مقابل پدیده شب ادراری کودک رانمی تواند کنترل کند، توقع مقابله با آزار جنسی داشت؟

محمدی خاطرنشان کرد: اگر امیر می‌توانست اولین آزار جنسی را گزارش دهد به‌خوبی می‌توانست درمان شود، ولی این خانواده هستند که این اجازه را ندادند. بستر فرزند پروری باید به گونه‌ای باشد که در چنین شرایطی بتوان از آن سخن گفت که این فیلم به خوبی آن را به تصویر کشید.

امتیاز : 0 از ۵ - 0 نفر
تبلیغات +
اصفهان امروز فرهنگ و هنر Roogle - روگل!
پیشنهاد ویژه +
کنسرت موسیقی ایرانی برای کودک ایرانی
لوگواینماد ایران فا لوگو ساماندهی ایران فا لوگو وزارت فرهنگ و ارشاد لوگو جشنواره وب و موبایل پلیس فتا