نشست خبری فیلم دوچ


در روز سوم از جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان و نشست خبری فیلم دوچ به نویسندگی و کارگردانی امیر مشهدی عباس برگزار شد.

به نقل از خبرنگار ایسنا- نشست خبری فیلم دوچ با حضور کارگردان این فیلم، امیر مشهدی عباس، بازیگر پیشکسوت - ثریا قاسمی و امیرمحمد محمدی- بازیگر نوجوان و حمیدرضا حسینعلی-دستیار کارگردان، در پردیس سینمایی چهارباغ پس از اکران مردمی فیلم برگزار شد.

ثریا قاسمی که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته، در این نشست صحبت‌های خود را با تشکر از مخاطبان آغاز کرد و افزود: حضورش در جشنواره و نشست خبری در کنار دیگر دست‌اندرکاران تولید فیلم به دلیل علاقه‌اش به اثر تولید شده است و برای پشتیبانی این فیلم آمده است.

بازیگر پیشکسوت فیلم دوچ با بیان بدآموزی‌های موجود در سینمای امروز، این فیلم را برای مخاطب کودک، ساده، سالم و به دور از تکلف و بدآموزی خواند و ضمن اعلام اینکه فیلم، در شرایط سخت کوهستانی و جنگلی تولید شده است عوامل تولید را مورد تشویق قرار داد و افزود: دست‌اندرکاران این فیلم با تلاش بسیار توانسته‌اند اثری پر از معنویات و پیام‌های مفید و مهم آموزشی برای مخاطبان پدید آورند.

همچنین امیر مشهدی عباس - کارگردان اثر در ادامه از راهیابی اثرش به جشنواره ابراز رضایت کرد و گفت: باتوجه به اینکه فیلم اولی بودم، جلب حمایت برای ساخت فیلم دشوار بود و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی در این راه ما را همراهی کردند.

کارگردان فیلم دوچ موفقیت خود در ساخت فیلم را وامدار اشخاصی چون ربانی و فاضل نظری دانست.

وی در توضیح ماجرای فیلم و دلایل انتخاب المان‌های انتخابی در فیلمش، به سبک زندگی ساده روستایی و توقعات کودکان در این محیط‌ها اشاره و تکاپوهای غلامرضا ، کودک بزرگ شده در روستاهای اطراف ساری را یک مطالبه‌ی حقیقی این کودکان عنوان کرد و به تصویر کشیدن روند دست‌یابی نقش اول داستان به خواسته‌اش را پند فیلم، تلاش برای رسیدن به اهداف ، که در دنیای کودکانه به دور از حواشی روزمره عملی‌تر است، عنوان کرد.
 

مشهدی عباس در پاسخ به خبرنگاران، دوچ را فیلمی آموزنده معرفی کرد که در آن به معیارهای روانی و پرورشی، بسیار توجه شده است.

کارگردان فیلم دوچ اظهار کرد:  محتویات آموزشی و معنوی اثر، فدای جلوه‌های تصویری و مسائل فنی فیلم‌سازی نشده است و تلاش بر هرچه بیشتر مثبت بودن فیلم بوده، حتی در موضوع مرگ هم سعی بر این بوده تا کودک با پدیده منفی در فیلم مواجه نشود.

وی حرفه چندساله‌اش، تئاتر، را بر فیلم‌برداری‌های انجام شده بی‌تأثیر ندانست و در آخر با گلایه از برنامه‌ریزی‌های اکران مردمی، با اشاره به اینکه جشنواره برای کودکان به اجرا در آمده ساعت اکران فیلمش در گذشته را نامناسب دانست و ابراز امیدواری کرد که شرایط بهبود یابد.

امیرمحمد محمدی- بازیگر خردسال این فیلم نیز از روند انتخابش برای این فیلم از صحنه تئاتر و تست بازیگری می‌گوید و شرکت در این فیلم و هم‌بازی شدن با بزرگان سینما را تجربه‌ای دشوار اما مفید و آموزنده برای خود می‌داند.

حمیدرضا حسینعلی دستیار کارگردان اثر ضمن تشکر از مشهدی عباس به دلیل درخواست همکاری، کار کردن در کنار تیم تولید و بخصوص ثریا قاسمی را مکمل تحصیلات دانشگاهی خود دانست.

دستیار کارگردان که در این اثر هدایت و بازیگردانی و آماده‌سازی نوجوانان بازیگر در فیلم را به عهده داشت،کار با کودکان و نوجوانان را علیرغم سختی‌هایش شیرین و ثمره‌ آن را پرلذت عنوان کرد.

دوچ داستان تلاش‌های غلامرضا، کودکی در روستاهای شمال ایران است، که برای دستیابی به هدفش، خرید دوچرخه، دست به کاری انسان‌دوستانه می‌زند. تصاویر طبیعی از جنگل و کوهستان و استفاده از عناصری چون موسیقی محلی و صداهای طبیعی در اکثر سکانس‌ها، حضور کودکان روستا و لهجه‌های مازندرانی، باعث ایجاد محیطی صمیمی و کودکانه، لطیف و مطبوع در فیلم شده است که مخاطب را تا لحظات آخر در شرایط حسی متفاوت و عمیقی قرار می‌دهد.

امتیاز : 0 از ۵ - 0 نفر
تبلیغات +
اصفهان امروز فرهنگ و هنر Roogle - روگل!
پیشنهاد ویژه +
کنسرت محمد علیزاده
لوگواینماد ایران فا لوگو ساماندهی ایران فا لوگو وزارت فرهنگ و ارشاد لوگو جشنواره وب و موبایل پلیس فتا