نوبت سگ‌ها
آخرین یاداشت ها
شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران» شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران»آلبومی که رضا صادقی به مردم کرمانشاه تقدیم کرد آلبومی که رضا صادقی به مردم کرمانشاه تقدیم کردهمکاری محمدرضا شریفی‌نیا با یک کارگردان روحانی همکاری محمدرضا شریفی‌نیا با یک کارگردان روحانیعکس بازیگران ریست عکس بازیگران ریستبهترین خواننده و بهترین ترانه‌ساز سال انتخاب شدند بهترین خواننده و بهترین ترانه‌ساز سال انتخاب شدند«هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» مجوز ساخت گرفت «هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» مجوز ساخت گرفتهانیه توسلی و تیم اسکواش بانوان هنرمند + عکس هانیه توسلی و تیم اسکواش بانوان هنرمند + عکسپرفروش‌ترین فیلم‌های سینما در روزهای پایانی سال پرفروش‌ترین فیلم‌های سینما در روزهای پایانی سالرونمایی از پوستر یک فیلم آخرالزمانی در هالیوود رونمایی از پوستر یک فیلم آخرالزمانی در هالیوودعکس لیلا اوتادی در چادر قشقایی در حال نان‌ پختن عکس لیلا اوتادی در چادر قشقایی در حال نان‌ پختنحاتمی‌کیا در سرزمین هندوها حاتمی‌کیا در سرزمین هندوهافروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشور فروش مستند جنجالی مایکل جکسون به ۱۳۰ کشوریکی از عشق‌های محسن تنابنده در زندگی/ عکس یکی از عشق‌های محسن تنابنده در زندگی/ عکستوضیح افسانه پاکرو درباره سیگار کشیدنش + عکس توضیح افسانه پاکرو درباره سیگار کشیدنش + عکسمجید خراط‌ها پس از ماه‌ها تحمل بیماری کنسرت برگزار می‌کند مجید خراط‌ها پس از ماه‌ها تحمل بیماری کنسرت برگزار می‌کندمدیرکل دفتر موسیقی و ممنوع‌الفعالیتی حمید حامی مدیرکل دفتر موسیقی و ممنوع‌الفعالیتی حمید حامیعظمت ساخت «سلمان فارسی» سه برابر «مختارنامه» است عظمت ساخت «سلمان فارسی» سه برابر «مختارنامه» استماهور الوند در مراسم تشییع پیکر عمویش ماهور الوند در مراسم تشییع پیکر عمویشاز خطرناک‌ترین فیلم جشنواره فجر تا اثری پُر افسوس از خطرناک‌ترین فیلم جشنواره فجر تا اثری پُر افسوسچه تفاوتی میان نوازندگی خانم و آقا وجود دارد؟ چه تفاوتی میان نوازندگی خانم و آقا وجود دارد؟کنسرت موزیسین آلمانی برای نخستین بار در تهران کنسرت موزیسین آلمانی برای نخستین بار در تهرانمعرفی ۲ بازیگر جدید نوجوان در «سینما ستاره» معرفی ۲ بازیگر جدید نوجوان در «سینما ستاره»اعتراض شدیدالحن خانه موسیقی به تغییر دادن سرود «ای ایران» اعتراض شدیدالحن خانه موسیقی به تغییر دادن سرود «ای ایران»رامبد جوان و خبر بچه دار شدنش رامبد جوان و خبر بچه دار شدنشعکس | بازی عمو زنجیرباف الناز شاکردوست با لباس محلی عکس | بازی عمو زنجیرباف الناز شاکردوست با لباس محلیچرا کنسرت هوروش‌بند لغو شد؟ چرا کنسرت هوروش‌بند لغو شد؟عمو پورنگ و «بالش‌ها» جایگزین «کلاه‌قرمزی» می‌شوند؟ عمو پورنگ و «بالش‌ها» جایگزین «کلاه‌قرمزی» می‌شوند؟دلیل سانسور تبلیغات «جن زیبا» در تلویزیون چه بود؟ دلیل سانسور تبلیغات «جن زیبا» در تلویزیون چه بود؟برندگان جایزه جمالزاده مشخص شد برندگان جایزه جمالزاده مشخص شدگریم جدید مهدی سلطانی در سریال «خواب‌زده» سیروس مقدم گریم جدید مهدی سلطانی در سریال «خواب‌زده» سیروس مقدم
دیوار (شماهم رو دیوار بنویسید)
S.h نوشت .مهدی نوشت عالیه نمره ی من به این فیلم 20 مهدی نوشت عالیه نمره ی من به این فیلم 20 نرگس نوشت عالی چی بگم عشقیرضا نوشت دمتون گرم اقای ایزدی خدا شما رو برای ما اصفهانیا نگه دارهالهام نوشت یک موضوع مهمی که بسیارقابل تامل است بی اعتباری جشنواره ها در نظرم باعث می شود موضوع مهم داوری جشنواره هاست که باید تخصصی باشد اگر به لیست داوران جشنواره ها توجه کنید اسم یک نفرداور مرد است که در اغلب جشنواره ها دایم تکرار می گردد از جشنواره جمالزاده بگیرید تا جشنواره مادرم زمین ، جشنواره آب ...و حالا جشنواره فرشته با موضوعات بسیار بسیارتخصصی اگر یک نفر چند رشته را می تواند به طور تخصصی داوری کند اگر داور به این موضوع مهم تخصصی بودن داوری بی اعتنا است و به موضوع بها نمی دهد برگزار کنندگان جشنواره ها بایدحواسشان به این موضوع مهم باشدهادی نوشت من خیلی این فیلمو دوست دارم و نظرم درباره ی این فیلم مثبت هستشمهمان نوشت عالی بود مخصوصا طلا خانم ممنونم از آقا محمد جواد پاک نژادستاره کریم پور نوشت سلام .شماخواننده موردعلاقه منوعشقم هستین هربارعشقم بهم زنگ میزدیامیدیدمش آهنگ شماپخش میشدهمون آهنگ دونه دونه دوستتون دارم وعاشق صداتونم SEFR نوشت عالیپوریا پایکاری نوشت عاشقشممهمان نوشت عالیییییمهمان نوشت عالیمهدی آزادخوش نوشت بسیار عالی۵۵ نوشت خوبه راضی هستم۵۵ نوشت خوبهساریه نوشت محسن ابراهیم زاده مهمان نوشت منکه نفهمیدم چی شد؟محسن ابراهیم زاده❤❤ نوشت بهترین عشق زندگیم توییساغر وزیری نوشت محسن امید وارم گه این پیامو ببینی من عاشقتم دوستت دارم توخیال خودم تو دوست پسرمی همه هم می دونن علی نوشت عالی بود گناوه هم بیاسیران نوشت ماموستا عدنان کریم هنرمند است عالی هر بژی کوردمهمان نوشت کیان چاپ نوشت ضمنا حاضرم برای همکاری با شما تخفیف خوبی بدم برای چاپ بنرهای تبلیغاتی تاترهای اقا رشید 09215605626کیان چاپ نوشت باسلام اقای ازدی مثل همیشه عالیمسعود شکل ابادی نوشت سلام خیلی عالیه من تابحال 3 بار رفتم دیدم بازم میرم چون خیلی اقای ایزدی را دوستش دارم به شما هم پیشنهاد میدم ببینیدSejde نوشت عالی بهترینیمهر نوشت عالیمهمان نوشت عشقیمرضیه نوشت محسن عشقتم ایول

نوبت سگ‌ها

محمدرضا | ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۳

دومین اثر سروش چیت‌ساز یعنی «نوبت سگ‌ها» که به عنوان برگزیده هفدهمین و هجدهمین دوره جایزه مهرگان ادب در قسمت داستان کوتاه انتخاب شد به نسبت اولین مجموعه داستان وی «بارش سفره ماهی» اثر قابل قبول‌تری از آب در آمده است. پیشرفت را در مولفه‌های این مجموعه به عینه می‌توان دید، اما مهم‌ترین نکته در دنیای داستانی چیت‌ساز که از همان اولین داستان‌هایش به چشم آمده و نظرها را به خود جلب کرده بود، نقش تخیل است.

تخیل را می‌توان به صورت افراطی‌اش در داستان‌های مجموعه «بارش سفره ماهی» دید. در آن‌جا ماهیت داستان‌ها بر پایه این مولفه است که شکل گرفته، بالیده و به نتیجه رسیده است. شاید به همین خاطر هم باشد که به غیر از یکی دو داستان که آن‌ها هم بیشتر جنبه واقع‌گرایانه داشتند دیگر داستان‌ها با بازخورد مثبتی مواجه نشد. چرا که جلوه بیش از حد یک مولفه در شاکله داستان‌ها نه تنها توی ذوق خواننده می‌زند بلکه استفاده بیش از حد از این مولفه (تخیل) به تصنعی شدن روایت‌ها می‌انجامد.

اما در مجموعه دوم سروش چیت‌ساز «نوبت سگ‌ها» با کم رنگ شدن و یا به عبارتی با استفاده به قاعده و هوشمندانه‌تر از این مولفه مواجه می‌شویم. آن‌جا که دیگر از تخیل به صورت واضح و یا به عنوان مولفه‌ای که داستان را بر پایه آن یا برای آن نوشته استفاده نمی‌کند، مخاطب با رشد و بالندگی یک نویسنده مواجه می‌شود. نویسنده‌ای که از نقاط ضعف و تجربیات خود استفاده کرده تا مسیر داستان‌نویسی‌اش رو به پیشرفت باشد. حالا تخیل را در پناه روایت‌های داستانی‌اش قرار می‌دهد تا در این لفافه مستتر شود و به جای خود نمایی، کارایی‌اش را در بتن داستان جست‌و‌جو و حفظ کند. حالا تخیل را در داستان‌های واقع‌گرایانه‌اش می‌توان دید که گاهی خودی نشان می‌دهد، بر روند داستان تاثیر متبتش را می‌گذارد و می‌رود اما دیگر مثل گذشته مخرب نیست. 

برای نمونه در داستان «دندان درد» با وجود مرگ مادر راوی اما ارتباط میان آن‌ها قطع نمی‌شود و هم‌چنان مادر که در برزخ است به خواب پسر می‌آید و در مورد اتفاقات همان روز اظهار نظر می‌کند. یا در داستان «آستان متبرک میرزاآقا» با پیرمرد متولی بقعه‌ای مواجه می‌شویم که در اثر حادثه‌ای نمی‌تواند مسیر مستقیم را راه برود و باید مانند خرچنگ از کنار حرکت کند و اتفاقا یک دستش هم چنگال مانند خشک شده است. اما تمامی این تخیل‌ها دیگر در راستای پیشبرد داستان وارد می‌شود و لطمه‌ای به آن نمی‌زند.

از دیگر نکات قابل توجه در داستان‌نویسی چیت‌ساز حجم بالای داستان‌های اوست، تا به آن‌جا که اکثر داستان‌های مجموعه «نوبت سگ‌ها» نزدیک به پنج هزار کلمه است – هشت داستان از سیزده داستان مجموعه - و این ویژگی از جهاتی به او کمک کرده و در مواقعی نیز به داستان‌های او لطمه وارد آورده است. این نکته زمانی اهمیت بیشتر می‌یابد و توجهات را به خود جلب می‌کند که در همین مجموعه سه داستان یک صفحه‌ای (به آسانی، وضعیت نهایی و باباجان) نیز گنجانده شده است. فارغ از این‌که آیا این‌گونه نوشتارها – که جدیدا انگار مد روز هم شده – اصلا در دسته‌بندی داستان کوتاه قرار می‌گیرد یا نه و اگر که می‌گیرد آیا این سه متن یک صفحه‌ای دارای ویژگی‌های چنین نوع ادبی هستند یا تنها به خاطر برگزیده شدن در فلان جایزه داستان کوتاهِ کوتاهِ کوتاهِ است که آورده شده‌اند، همین صرف حضور چنین متن‌های کوتاهی در کنار داستان‌های بلند به تناقض و شاید جذابیت کل مجموعه افزوده است.

پرداختن به طیف گسترده‌ای از سوژه‌ها در سنین مختلف و با جنسیت متفاوت را هم می‌شود از دیگر ویژگی‌های به کار گرفته شده در این مجموعه به حساب آورد. به عکس مجموعه داستان اول در این‌جا چیت‌ساز انواع و اقسام راویان را تجربه می‌کند که برای مثال می‌توان به؛ راوی کودک در داستان «جن‌زدگان»، دختر نوجوان داستان «کوچ»، دختر باردار در روایت «شاپرک»، زن خانه‌دار در «سرمد»، پیرمرد در «آستان متبرک میرزاآقا» و... اشاره کرد. که این خود باعث ایجاد تنوع در داستان‌ها شده و مخاطب را از چرخه بسته تکرار می‌رهاند و به دنبال خود می‌کشد. 

در داستان‌های این مجموعه هر کجا که مولف از زاویه دیدهای متداول این روزهای ادبیات مانند اول شخص فاصله گرفته، تجربیات بهتری از خود به جای گذاشته است. انگار که نوشتن با زاویه دیدی مانند سوم شخص محدود به ذهن چیت‌ساز را مجبور به تلاش برای فرار از قواعد، مولفه‌ها و فضاهای تکراری به کار رفته در زاویه دید اول شخص کرده است و موجب خلق بهترین داستان‌های این مجموعه یعنی «شاپرک» و «سرمد» شده. گویی که با استفاده از این زاویه دید و کمی فاصله گرفتن از راوی-شخصیت، نویسنده جهانی بکر و دست نیافته پیدا کرده برای تاختن و به رشته تحریر در آوردن. اما برعکس هر کجا از زاویه دیدهای متداول استفاده کرده و در کنارش فضاهای قبلا تجربه شده را دوباره به نگارش در آورده برایش رهاوردی جز شکست به همراه نداشته است. از این جهت می‌توان به پرداختن به دنیای تینجری و دانشجویی در داستان «پراید سفید» و یا داستان‌های زن و شوهری و روایت رابطه‌های خیانت‌بار در «چرخ و فلک» اشاره کرد. 

وضعیت بغرنجی که چیت‌ساز برای شخصیت‌هایش می‌سازد در کنار طنز تلخی که گاهی اوقات به کار می‌برد و ناخواسته تلخ‌خندی را بر لبان مخاطب می‌آورد و پیچیدن این دو مولفه به یک‌دیگر در بعضی از داستان‌ها موجب به وجود آمدن فضاهای ملموس و دوست داشتنی شده که اگر مولف در مجموعه‌های بعدی سعی در نزدیک شدن و پرداختن بیشتر به آن‌ها کند مسلما با توفیق بیشتری مواجه خواهد شد. اما در کنار آن نکته‌ای که باید مدنظر قرار دهد توجه بیشتر به پلات داستان‌هاست، چرا که بزرگ‌ترین ضربه را به روایت‌هایی مانند «جنگ و صلح» در این مجموعه ناقص بودن پلات داستانی است که وارد می‌کند.     

     

یادداشت از مهدی وحید دستجردی / خبرگزاری ایسنا

امتیاز : ۰ از ۵ - ۰ نفر
    تبلیغات +
    اصفهان امروزفرهنگ و هنر
    پیشنهاد ویژه +
    نمایش اثر پرتوهای گاما بر گلهای همیشه بهار
    لوگواینماد ایران فالوگو ساماندهی ایران فالوگو وزارت فرهنگ و ارشادلوگو جشنواره وب و موبایلپلیس فتا