از ریشه‌ها تا ریشه‌ها


 نمایشگاه ریشه‌ها فرصتی است که به ریشه‌‌های آثار که همان ویژگی‌های فرمی‌و تکنیکی آن‌ها است بازگردیم‌و امکانات موجود در این کارها را کشف کنیم.

 

 در نمایشگاه ریشه‌ها واقع در نگارخانه‌ی خورشید 30 اثر نقاشی هنرمند محمدعلی حدت به نمایش گذاشته شده است. کارها در تکنیک‌های آب‌رنگ، گواش‌و رنگ‌و روغن ارائه شده که در سال‌های مختلف کار شده است. آثار با دو مولفه‌ی سنت‌گرایی‌و واقع‌گرایی خلق شده که تلاشی است برای بیان ریشه‌های زندگی اقتصادی، اجتماعی ایرانیان.

در آثار محمدعلی حدت آن‌چه بیش از همه حائز اهمیت است تکنیک‌و تسلط اجرای اوست. ترکیب‌بندی‌ها، ساخت رنگ‌هاو ترکیب رنگ‌ها، قلم‌گیری‌هاو وجوه انتزاعی آثار او در خور توجه‌و بررسی‌های نقاشانه‌و فرمی است.

مثلا سه اثر کشیده شده از گل‌ها کارهای موفقی است. جنبه‌های ساختاری، هندسی‌و انتزاعی اثر قدرتمند است‌و کار از تکنیک عبور کرده‌و به فرم رسیده است. گل در تابلو حضور دارد. بافت، احساس‌و لطافت گل‌،جرم‌و جنس گل از تصویر عبور کرده‌و به عینیت رسیده است. به عبارت دیگر در این سه اثر فرم‌و محتوا یکی است.

در مورد تابلو‌های دیگر فقط جنبه‌ی تکنیکال کار جلب توجه می‌کند. موضوعات‌و مضامین کلیشه‌ای هستند‌. پرداختن به چرخ نساجی، حرکت عشایر، رقص محلی، مسجد امام، پیرمردو کالسکه در میدان امام، تصاویری تکراری‌‌اند که مخاطب بارهاو بارها به شکل‌های مختلف دیده است.

آیا نقاشی در نور طبیعی، واقع‌گرایی‌و نشان دادن واقعیت به مخاطب است؟ آثاری که خود در گالری با نور لامپ به نمایش در می آید!

آیا سنت‌گرایی نمایش سطحی المان‌های زندگی گذشته‌است که هیچ نسبتی با امروز ندارد؟!

ریشه‌ها عصاره‌ی زمین را می‌مکندو به تنه‌و ساقه‌ها می‌دهندو ثمر این فرایند میوه‎‌هایی است که به ظاهر هیچ نسبتی با مواد اولیه نداردو موجودات جدیدی هستند، اما از عصاره‌ی ریشه‌ها بارور می‌شوند.

عنوان نمایشگاه به درستی ریشه‌ها است، اما نه از جهت موضوعات. نمایشگاه ریشه‌ها فرصتی است که به ریشه‌‌های آثار که همان ویژگی‌های فرمی‌و تکنیکی آن‌ها است بازگردیم‌و امکانات موجود در این کارها را کشف کنیم!


منبع

امتیاز : 0 از ۵ - 0 نفر
تبلیغات +
اصفهان امروز فرهنگ و هنر Roogle - روگل!
پیشنهاد ویژه +
کنسرت امیرعباس گلاب
لوگواینماد ایران فا لوگو ساماندهی ایران فا لوگو وزارت فرهنگ و ارشاد لوگو جشنواره وب و موبایل پلیس فتا