پیانو در تار و پود سنگ فرش های جلفا


مردم جلفا موسیقی را در ژن خود دارند و هرکجا که رفته‌اند این هنر را با خود برده‌اند از جمله ایران که بسیاری از ارامنه‌اش در صف هنرمندان ایستاده‌اند‌ از سینما، تئاتر تا نقاشی و به ویژه موسیقی که برگهای تاریخ نیز گواه این مدعاست. شاید سنگ قبری منقش به عبارت "تار ساز شهیر ایران"در قبرستان ارامنه در آغوش کوه صفه اصفهان شاهد خوبی باشد قبری که متعلق است به یکی از بزرگترین تار سازان ایران یعنی " آوانس آبکاریان" معروف به یحیی خان که به نقل از فصلنامه فرهنگی پیمان - شماره 45 : "یحیی اصول کار با چوب را از دوران کودکی در کارگاه پدر و عموی خود خاچیک و هامبارسون فرا گرفته و با توجه به نبوغ سرشار و دید دقیق زیبایی شناسانه‌اش ؛ ترکیب اصول و معیارهای تارهای استاد فرج الله و با سلایق عالی خودش تارهایی ساخت که چه قبل و چه بعد از او نظیر آن دیده نشده است .یحیی اولین سازنده ای بود که از ابتدای کار روند کیفی ثابت و مستمری ( به اصطلاح امروز : استاندارد ) را برای خود در نظر گرفت . تمام تارهای باقی مانده از او حتی از نظر کوچکترین معیارها و اندازه‌های فنی و الگو احتلاف چندانی با هم ندارند و این امریست که بیشتر از یک کارخانه با تکنولوژی مدرن انتظار داریم و نه از یک سازنده در کارگاه کوچک و ابتدایی خود."

مونه‏ای از تارهای ساخت استاد یحیی هم اكنون در موزۀ كلیسای وانك جلفا نگه‏داری می‏شود. هرچند غرفۀ ساز موزۀ کلیسای وانک یاد اور هنرمندان دیگری چون "ملكوم‏خان" نیز هست ملکوم‏خان یا ملکوم تارساز از دیگر هنرمندان تارساز جلفای اصفهان نیز است که پس از فوت استاد یحیی سازهای نیمه‏کارۀ وی را به دقت و با حساسیت هر چه تمام‏تر به اتمام رساند.

یکی از هنرمندان جوان ارمنی استاد هامیک الکساندریان است. هامیک در سال 1350 در خانواده ای هنردوست و فرهنگی، درجلفای اصفهان متولد شد. از سنین کودکی با استعداد ذاتی خویش و با نوازندگی پیانو، پا به عرصه دنیای موسیقی نهاد.  پس از اتمام دوره دبیرستان برای ادامه تحصیل به کشور ارمنستان رفته و در کنسرواتوار "کمیتاس" ایروان مشغول به تحصیل شد و در سال ۲۰۰۱ میلادی موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس در دورشته رهبری کر و رهبری ارکستر سمفونیک گردید. دوره مقدماتی نوازندگی پیانو را نزد خانم دیانا غازاریان و آقای آریس نادریان گذراند و سپس در سال 1371 برای ادامه تحصیل به کشور ارمنستان رفته و در کنسرواتوار کمیتاس ایروان مشغول به تحصیل شد. وی در محضر اساتید نامی و برجسته ای چون ایوان وارطانیان، یاشا زرگریان ، پوری داوودیان ، سرگی آقاجانیان و استپان شاکاریان بهره برده است. در سال 1380 موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس در دو رشته رهبری گروه کُر و رهبری اپرا و ارکستر سمفونیک گردید. وی علاوه بر رشته های مذکور به فراگیری تخصصی پیانو، وکال و آهنگسازی پرداخت.
در سال 1385 به منظور ارتقاء سطح هنری و دانش خویش عازم فرانسه شده و در اکول نرمال موسیقی پاریس ، دوره یکساله ای را در رشته رهبری ارکستر سمفونیک ، در کلاس پروفسور دومینیک رویتز گذراند. در سال 1378 و همزمان با تحصیل در ارمنستان به حمایت خلیفه گری کلیسای وانک جلفای اصفهان ، گروه کُر داتو را پایه گذاری کرده و تا به امروز با این گروه مشغول به فعالیت میباشد. در سال 1385 به همراه گروه داتو لوح فشرده ای از آثار آهنگساز نامی ایرانی – ارمنی نیکل گالاندریان را ضبط نموده است. آلبوم (( رقص پروانه ها )) اولین اثر شخصی وی برای پیانو می باشد که توسط " مرکز پخش موسیقی جوان " به جامعه فرهنگی و هنری ایران عرضه شده است.  

وی علاوه بر رشته های ذکر شده به فراگیری پیانو ، وکال ( آواز کلاسیک) و آهنگ سازی پرداخت و در سال۲۰۰۶ میلادی به منظور ارتقا بیشتر سطح هنری خود عازم فرانسه شده و در اکول نرمال موسیقی پاریس دوره یکساله ای را در رشته رهبری ارکستر سمفونیک گذرند.
در سال ۱۹۹۹ میلادی به حمایت خلیفه گری کلیسای وانک جلفای اصفهان گروه کر "داتو" را پایه گذاری کرد و تا به امروز با این گروه مشغول به فعالیت می باشد. وی همچنین در سال های اخیر در هنرستان موسیقی و دانشگاه علمی کاربردی اصفهان به عنوان استاد پیانو و سلفژتدریس نموده است.
وی هر ساله کنسرت های متعددی از جمله کنسرت های کلاسیک ، تکنوازی پیانو و دوئت های پیانو - ویلن و وکال ، کنسرتت هایی با گروه کر از آثار شخصی خویش به همراه ارکستر پاپ اجرا نموده اند.

 

امتیاز : 0 از ۵ - 0 نفر
تبلیغات +
اصفهان امروز فرهنگ و هنر Roogle - روگل!
پیشنهاد ویژه +
کنسرت محمد علیزاده
لوگواینماد ایران فا لوگو ساماندهی ایران فا لوگو وزارت فرهنگ و ارشاد لوگو جشنواره وب و موبایل پلیس فتا