نگاه هایی که می بینندمان و نمی بینیم


یادداشتی برای نمایش « نگاهمان میکنند»

مسعود والهی - جامعه امروز جامعه ای است سرشار از حساسیت های درون شکافانه نسبت به زندگی دیگران، سرشار از برون ریزی های برآمده از روابط بین فردی و نگاه های ذهنی برآمده ازسوءتفاهمات ناشی از سوء رفتارهایی که خواسته یا ناخواسته روابط میان افراد را مخدوش و گاه دچار وسواس می کند.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی و به روز شدن برنامه های جدید شبکه های اجتماعی این روابط هر چه بیشتر دستخوش نا ملایمتی ها و سوءتفاهماتی می شوند که در نمایش «نگاهمان میکنند» سعی بر بیان این حقیقت تلخ از پیامد های اجتماعی و خانوادگی آن دارد.

«نگاهمان میکنند» نمایشی است که این روزها در تماشاخانه اصفهان واقع در مجموعه فرشچیان به کارگردانی معین الدین عشاقی در حال اجراست. نمایشنامه این اثر به پیشنهاد محمدرضا اصلی توسط نغمه ثمینی نوشته شده وپیشتر در سال 1395 در تماشاخانه عمارت مسعودیه در تهران توسط محمدرضا اصلی به روی صحنه رفته است.

ابتدا با توجه به پوستر و بروشور طراحی شده نمایش می توان با محتوای موضوع اصلی اثر وارد جریان ارتباطی بین مخاطب و خالق آن شد. پرده کرکره ای از بالا به پایین بر زمینه ای سیاه که با چشمانی از بین پرده تو را می بینند و عنوان نمایش «نگاهمان می کنند» در پایین صفحه تاکید بر دیدن و دیده شدن دارد. پوستر نمایش در عین بیان ساده عنوان و محتوا سعی در به چالش کشیدن ذهن مخاطب با عنوان آن است.

«نگاهمان میکنند» نمایشی است در سه بخش به هم پیوسته اما جدا از هم که در آن روابط میان افراد را به نوعی به یکدیگر پیوند می زند. گر چه پیش از این نمایش «میس کال» نوشه محسن رهنما به کارگردانی رهام بحیرایی در تالار هنر اصفهان با همین مضمون به صحنه رفته بود، اما نوع پردازش دراماتیک نمایش ها با یکدیگر متفاوت به نظر می رسند. هرچند پی رنگ اصلی هر دو نمایش تاکید بر سوءتفاهمات پبش آمده از رابطه های پنهانی میان افراد است، اما این نمایش بیشتر نگاهی موأکدانه بر اضمحلال روابط انسانی میان افراد دارد. از هم گسستگی های اجتماعی و خانوادگی ای که هر روز در ارتباطات بین فردی با دخالت ها و به نوعی فضولی کردن های ناشی از حساسیت های ذهنی می توانند منشاء سوءتفاهمات و حتی ایجاد اتفاقات جدید در شکل زندگی امروز ما باشند.

با نگاهی به آثار پیشین نغمه ثمینی مانند: «خواب در فنجان خالی»، «افسون معبد سوخته»، «شکلک» و... ؛ در این نمایش با نوع دیگری از روایت پردازی موضوع و خلق شخصیت ها مواجهیم. نمایشی که به شدت متکی به بیان روایی دراماتیک شخصیت هایش است، و سعی در خلق موقعیت ها و کنش های به هم پیوسته ای داشته که حول یک موضوع در جریانند. با توجه به این که نویسنده این اثر علاقه و شناخت کاملی به تئاتر، داستان و به خصوص روایت های هزارو یک شب دارد می توان تاثیر علاقمندی او را در آثارش دید. به خصوص در این نمایش که هر بخش آن دارای قصه و داستان های مخصوص خود است و در یک به هم پیوستگی بین پرده ای فاصله میان آن ها به هم پیوند خورده و نوعی انسجام درون متنی در کل نمایش دیده می شود.

این نمایش به کارگردانی معین الدین عشاقی با نوع اجرایی که همین متن توسط محمدرضا اصلی اجرا شده بود تفاوت های ساختاری ویژه ای در طراحی صحنه، لباس و کارگردانی دارد. معین الدین عشاقی سعی کرده با استفاده از ساده ترین امکانات صحنه ای با بازی های روان و درک و دریافت خود از متن بیان قابل فهمی از آنچه نمایشنامه بر آن تاکید دارد به نمایش درآورده وبه مخاطب عرضه کرده است. کارگردانی نمایش با اتکا به متن و مسایل پیرامون جامعه، نشانه های رفتاری شخصیت ها را با تاکید بر آنچه در فضای واقعی می توان دید به چالش کشیده و با استفاده از عناصر نمایشی واقع گرا و طراحی صحنه چند بعدی با دکور هایی که در هر بخش تغییر محسوسی دارند روابط علی و معلولی جریان روایی نمایش را به هم ربط داده، و با پردازش قابل فهمی رخدادهای دراماتیک اثر را به مخاطب عرضه کرده و در پایان سعی در به مشارکت کشیدن مخاطب در فضای اجرا دارد. پایان بندی ای که مخاطب را وارد ماجراها و مسایل مورد بحث نمایش می کند و نقطه اتصالی میان مخاطب و اجراگران با هدف نزدیک شدن به موضوع و درگیر شدن بیشتر مخاطب با محتوای اثر دارد.

نکته قابل توجه در این نمایش نوع نوشتار نامش است. «نگاهمان میکنند» ی که هم در پوستر و هم در بروشور به سر هم نویسی آن تاکید شده، گویی کلمه ها با در هم تنیدگی شان در دو هَجا و بی هیچ آب و تاب گرافیکی ای قرار است به معنا دهی نمایش کمک کنند.

«نگاهمان می کنند» سو تفاهمات جاری در روابط اجتماعی میان افراد را چنان به نقد می کشد که نمی توان به سادگی از آن گذشت. نگاهمان می کنندی که نگاه از بیرون به درون، نگاه از درون به بیرون، نگاه از درون به درون و نگاه از بیرون به خود را در زندگی اجتماعی امروز مورد توجه قرار داده است.

لازم به ذکر است نمایش نگاهمان میکنند تا ۱۹مرداد،ساعت ۲۰:۳۰ در مجتمع فرشچیان به روی صحنه می رود. علاقه مندان می توانند از اینجا اقدام به خرید بلیت نمایند.

امتیاز : 5 از ۵ - 1 نفر
تبلیغات +
اصفهان امروز فرهنگ و هنر Roogle - روگل!
پیشنهاد ویژه +
کنسرت موسیقی ایرانی برای کودک ایرانی
لوگواینماد ایران فا لوگو ساماندهی ایران فا لوگو وزارت فرهنگ و ارشاد لوگو جشنواره وب و موبایل پلیس فتا