عباس ابراهيمي

عباس ابراهيمي

هنرمند قلمکارسازي‌
پیوستن به باشگاه هواداران!
 • بیوگرافی

  عباس ابراهيمي از سن 18 سالگي وارد اين عرصه شد و حدود 5،6 سال به قول معروف پادوئي اين کار را کرد بعد از آن به مرور زمان از محضر اساتيدي که اکثرا سنين بالائي داشتند بهره برد و تا به امروز حدود 50 سالي هست که در اين زمينه فعاليت ميکند.از آنجايي که در کارهاي هنري خيلي خبري از درآمد ايده آل نيست بدون هيچ انگيزه مادي و صرفا به خاطر علاقه در اين زمينه مشغول به کار شد.

  به نظر او هنر عبارت است ار انجام کار به نحو احسن يعني اينکه هنرمند بکوشد کار خود را روز به روز بهتر انجام دهد.
  می گوید: "آنطور که براي ما گفته اند اين صنعت حدود 400 سال پيش ابداع شده است و در ابتدا با قلم نقاشي ميکردند ولي با گذشت زمان و پيشرفتهايي که در عرصه اين هنر حاصل شد مهرهايي از جنس چوب درست شد که تا به امروز براي نقش يک طرح روي پارچه از همان مهرهاي چوبي استفاده ميشود."
  "پارچه مورد استفاده ما کتان است،پنبه خالص که براي کار قلمکاري از اين پارچه استفاده ميشود چرا که دوام بسيار زيادي دارد و رنگ بهتري به نسبت ساير پارچه ها از خود نشان ميدهد.
  پارچه ها سايز هاي مختلفي دارد و محصولات زيادي به واسطه قلمکاري از آنها به دست مي آيد مانند :روتختي ،سفره،روميزي،زيرانداز،لباس، سجاده‌ و...البته باز هم بايد بگويم که ما توليد کننده هستيم و اين مسئولين هستند که نبايد بگذاريم هنر به سمت نابودي برود ،بايد بستري فراهم شود تا اين توليدات صادر شود ،امروز کارهاي قلمکاري در اروپا بسيار مرود استقبال قرار گرفته ولي متاسفانه صادر کننده وجود ندارد."


  توضیحات تکمیلی

  قلمکار سازي‌ از پيشه هاي کهن و قديمي ايران است‌ که‌ قرنها در اوج‌ شهرت بوده‌ است‌.‌قلمکاري‌ و نقاشي‌ روي‌ پارچه‌ از دوره‌ مغولها در ايران مرسوم گشت. سپس در دوره‌ صفويه‌ اين‌ هنر گسترش يافت‌.
  شهر اصفهان که‌ در زمان صفويه‌ مرکز و پايتخت ايران بود، يکي از مراکز عمده تجمع هنر‌آفرينان و صنعتگران گرديد و هنرمندان از گوشه‌ و کنار ايران به‌ اين‌ شهر روي‌ آوردند و‌سعي در توليد و عرضه‌ محصولات مختلف از جمله قلمکار با عالي‌ترين‌ کيفيت هنري نمودند.
  در حال حاضر شهر اصفهان مرکز توليد قلمکار ايران است‌ ولي گويا به نظر ميرسد کم کم اين هنر ناب به خاطر عدم بذل توجه مسئولين ذي ربط و همچنين عدم استقبال جوانان به وادي فراموشي سپرده ميشود. • امتیاز :

  نظر شما پس از تائید مدیرت به نمایش خواهد گذاشته شد.

  • Table 'ichipa0__Ax_MeLI.user_log' doesn't exist